Niezwykłe korzyści ze wspólnego śpiewania!

Próby do Akademii Pana Kleksa trwają w najlepsze. Pracy co nie miara, ale wierzymy, że ten trud dzieci i nauczycieli nam się opłaci i wszyscy jesteśmy ciekawi efektów naszej ciężkiej pracy.

Dlaczego w ogóle realizujemy taki projekt? Dlatego, że wspólne, głośne śpiewanie przynosi same pozytywne rezultaty!

Po pierwsze czyni nas bardziej kreatywnymi bo uruchamia prawą półkulę mózgu. Neurobiologia śpiewu pokazuje, że kiedy śpiewamy, nasze neuroprzekaźniki łączą się na nowe i różne sposoby. Aktywizuje się wtedy prawy płat skroniowy naszego mózgu, uwalniając endorfiny, które czynią nas mądrzejszymi, zdrowszymi, szczęśliwszymi i bardziej kreatywnymi. Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi, efekt ten jest znacznie wzmocniony. Po drugie śpiewanie zwiększa samoświadomość i pewność siebie oraz pomaga kształtować własną tożsamość i wiarę we własne możliwości. Najnowsze badania sugerują, że śpiew w grupie jest najbardziej transformacyjny, ożywczy i podnoszący na duchu ze wszystkich. Wspólne tworzenie muzyki ewoluowało jako narzędzie życia społecznego, łączy ludzi i usprawnia naszą zdolność komunikowania się z innymi. Wreszcie śpiewanie, o czym mówią terapeuci, redukuje stres i sprawia, że jesteśmy zdrowsi i bardziej szczęśliwi! Śpiewanie w grupie wyzwala uwalnianie jednocześnie serotoniny i oksytocyny, a nawet synchronizuje bicie naszych serc, łagodzi to niepokój i stres a budzi poczucie zaufania i jedności. Ludzie regularnie śpiewający mają też obniżony poziom kortyzolu, co wskazuje na występowanie mniejszego poziomu stresu.

Zatem, wspólnie śpiewajmy i cieszmy się zdrowiem!