Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Za kilka dni, wszyscy w Polsce, będziemy obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jest to święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Było to w 1791 roku, a więc 229 lat temu, gdy Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, regulującą organizację władz państwowych, oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną, spisaną konstytucją. 3 maja to również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest w Polsce od 1920 roku, a więc już od 100 lat!
Dziś, zamiast uroczystego szkolnego apelu, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zapraszamy Was do obejrzenia niezwykłej animacji, która opowiada o tych ważnych wydarzeniach, w oparciu o dzieło wielkiego polskiego malarza, Jana Matejki.