Międzynarodowy Dzień Ziemii

Społeczność Niepublicznej Szkoły Podstawowej „ŹRÓDŁA” zgromadziła się 22 kwietnia br. na świetlicy szkolnej, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Prowadząca spotkanie, pani Ewa Jędrzejewska (wychowawczyni klasy 2) przywitała zgromadzoną kadrę pedagogiczną, dyrekcję i uczniów oraz zaproszonego gościa specjalnego.

Na początku uczniowie dowiedzieli się, że Dzień Ziemi, to święto wszystkich, którzy dbają o środowisko, naturę i ekologię. Uczniowie wykazali się dużymi zdolnościami matematycznymi, obliczając w pamięci, że skoro Dzień Ziemi jest obchodzony w Polsce od 1990 roku, to święto to ma już 26 lat . Następnie klasa 2 przedstawiła wspólnie wiersz pt. „Ekologia”. Na dzisiejsze spotkanie został zaproszony gość specjalny, pani Anna Puchalska- Szukstul (mama Jasia z kl.2 ), której firma „Eko-Pap” zajmuje się pozyskiwaniem, segregacją makulatury i surowców wtórnych. Pani Ania opowiedziała dzieciom o prawidłowej segregacji śmieci, o kolorach pojemników, do których należy wrzucać odpowiednie odpady, oraz przybliżyła takie pojęcia jak : środowisko, segregacja, surowce wtórne, makulatura, bioodpady, smog, ochrona środowiska, ekologia, odpady, recykling, składowisko i wiele innych. Dzieci dowiedziały się, jakie działania należy podjąć, by nasz krajobraz nie był zdominowany przez góry śmieci. I tak uczniowie bogatsi o wiedzę z „akademii odpadowej” mogli przystąpić do pierwszego konkursu, który przygotowała pani Ewa. Konkurs wywołał uśmiech na twarzach dzieci i las rąk gotowych do odpowiedzi, bo pytania okazały się łatwe i bardzo humorystyczne, no, bo kto nie znałby odpowiedzi na pytanie : Co nazywamy surowcami wtórnymi ? a) są to surowe warzywa na pyszną sałatkę, b) są to surykatki mieszkające w wytwórni filmów, c) są to śmieci, które można przetworzyć i powtórnie wykorzystać , albo na inne pytanie : Na czym polega ochrona środowiska ? a) na budowaniu ogrodu przez ochroniarzy, b) na zakładaniu ubrań ochronnych w środy i piątki, c) na dbaniu o przyrodę, chronieniu wszystkiego co nas otacza. Te i inne zagadki wprawiły dzieci i kadrę w wesoły nastrój, a to jeszcze nie koniec  konkursów. Kolejny konkurs polegał na losowaniu odpadów i umieszczeniu ich w kartonach z odpowiednimi kolorami, symbolizującymi dany rodzaj odpadu. W tym konkursie głównym ekspertem była pani Ania, która przyglądała się segregacji i wprawnym okiem znalazła kilka pomyłek, ale przecież uczymy się na błędach 🙂 Po dzisiejszej lekcji nikt już nie powinien się pomylić, gdzie wrzucić makulaturę, metal, plastik, a gdzie szkło. Na koniec spotkania pani Ewa zaproponowała, że kto chce zostać przyjacielem przyrody, musi złożyć uroczystą przysięgę. Wszyscy uczniowie stanęli do tego zadania, a po złożonej przysiędze otrzymali od pani Ewy roślinkę-bratka, o którego mają zadbać przez najbliższe tygodnie. Miły kwiatowy upominek otrzymały również wychowawczynie klas S, 1 i 3, pani Ania Puchalska- Szukstul, a także dyrekcja szkoły.Wybór koloru okazał się bardzo istotny, każdy zastanawiał się, który bratek jest najpiękniejszy…i tak zaszczepiliśmy w naszych dzieciach miłość do przyrody. Było mi bardzo miło poprowadzić to dzisiejsze spotkanie.

Ewa Jędrzejewska, wychowawczyni kl. 2

DSCF2990 DSCF2993 DSCF2996 DSCF2997 DSCF3004 DSCF3009 DSCF3013 DSCF3016 DSCF3019