Adaś – kolega z Facebooka

Czy bohaterowie lektur szkolnych mogliby stać się naszymi kolegami? Czy odnaleźliby się w dzisiejszym świecie i jak byliby odbierani przez współczesnych?

Na te pytania po części odpowiedzieli sobie Uczniowie klasy VI, którzy od kilku lekcji omawiają losy Adama Cisowskiego, bohatera książki „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Kto czytał, ten wie, że jest to pozycja niezwykle ciekawa, wciągająca i wywołująca rumieńce na policzkach.

Potwierdzili to Uczniowie klasy VI, a żeby Adaś stał się im jeszcze bliższy, postanowili zalogować go na…Facebooku. Powstały więc profile ze zdjęciami, informacjami, komentarzami i lajkami. I choć praca była radosna i pasjonująca, okazuje się, że wcale nie taka prosta. Trzeba przecież umieć wybrać podstawowe informacje o bohaterach, przeanalizować najważniejsze wydarzenia, a także stosunek „znajomych” z portalu do Adasia Cisowskiego.

Efekty były satysfakcjonujące i zbudowały mocne podstawy pod dalsze omawianie tekstu.

Monika Augustyniak