Światowy Dzień Ziemi 2021 pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”

Nasza Ziemia” Marcin Przewoźniak

Ziemia, perła błękitna,

Ziemia, perła zielona,

Piękna, mądra i czysta

Chroni nas i dba o nas.

Wielkim, żywym jest domem

Roślin, zwierząt i ludzi.

Lecz nasz ludzki gatunek

Dom ten niszczy i brudzi!

Dymi komin, śmieć śmieci,

Ludzie lasy karczują.

Ścieki płyną do rzeki,

Potem morza zatrują.

Spalin więcej i więcej.

Giną lasy, zwierzęta.

Trzeba zrobić coś, prędzej!

Kto o Ziemi pamięta?

Ziemio, perło błękitna,

Ziemio, perło zielona,

Będziemy dbać o ciebie,

Ty zadbaj także o nas.

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Ziemia to dom dla wszystkich stworzeń. Niepowtarzalna planeta, jedyna w swoim rodzaju we wszechświecie. Ziemia to arcydzieło stworzenia. Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw Ziemi – wody, powietrza, gleby, światła słonecznego, temperatury, roślin, zwierząt, oceanów i gór. Niestety Ziemia i całe jej środowisko jest konsekwentnie niszczone przez nas – ludzi. Ważne jest, abyśmy zrozumieli i podjęli działania, aby temu zapobiec.

Drodzy Uczniowie,

Zachęcam także Was do świętowania tego dnia. Postarajmy się podjąć proste czynności, które mogą przysłużyć się do ochrony naszej planety. Co możemy zrobić:

– posprzątajmy teren wokół naszego domu,

– nie wyrzucajmy za małych ubrań a przekażmy je innym osobom,

– wyłączmy światło, jeżeli z niego nie korzystamy,

– segregujmy odpady,

– nie marnujmy jedzenia,

– zrezygnujmy z jednorazowych torebek foliowych podczas zakupów,

– oszczędzajmy wodę.

Z kart historii

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

Zapraszam wszystkich uczniów do rozwiązania krzyżówki oraz przypominam o trwającym konkursie pt.: Chrońmy naszą planetę – mamy ją tylko jedną” (w załączeniu regulamin).

Beata Kowalska

Światowy Dzień Ziemi 2021_krzyżówka