BRAWO PIERWSZAKI – napisali o Was:)

PIERWSZAKI POMAGAJĄ MATEUSZOWI

Klasa pierwsza z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Źródła w Skierniewicach wzięła udział w akcji „Zakorkujmy Skierniewice” prowadzonej na rzecz 12-letniego Mateusza.

Pierwszoklasiści zainspirowani przez swoją wychowawczynię od początku roku szkolnego zbierali plastikowe korki i przynosili je do szkoły. – Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, komu będziemy pomagać – mówi Ewa Jędrzejewska, wychowawczyni klasy pierwszej. – Wiedzieliśmy jednak, że prędzej czy później okazja się nadarzy. I stało się !!!W grudniu przeczytałam w „Głosie Skierniewic i Okolicy” artykuł o dwóch wolontariuszach, którzy organizowali akcję zbierania korków dla 12-letniego chorego Mateusza. Zaniosłam artykuł do szkoły i pokazałam dzieciom. I tak się zaczęło…

Kiedy dzieci uzbierały dwa ogromne pudła i wiadomo było, że korki lada dzień zostaną zabrane, pani pozwoliła pobawić się nimi. Wszystkie trafiły na dywan. Maluchy „nurkowały”, pływały i układały obrazy. Zabawa była znakomita.

– Niektórzy tworzyli grupy nazw, kolorów, firm, jednym słowem: ile nas było, tyle było pomysłów – mówi pani Ewa. – Bawiliśmy się długo, wciąż zaskakując nowymi pomysłami. A kiedy czas się skończył, zebraliśmy korki w pudła i… zaczęliśmy dalej zbierać. Będziemy to robić nadal dla Ciebie Mateuszu !!!! oprac. tomi

***
Mateusz ma 12 lat. Chłopiec nie mówi, przez co ma utrudniony kontakt z otaczającym go światem, a najbardziej z rówieśnikami, których niestety brakuje mu na osiedlu.

– W szkole mam kolegów Bartka, Kacpra, Łukasza…( każde słowo, a właściwie dźwięki, za pomocą których chłopiec próbuje się komunikować, tłumaczy za nim mama).

Chłopiec nie rozwija się prawidłowo. Jest uczniem IV klasy Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach.

– Niepokoiły nas zaburzenia mowy w pierwszych latach życia synka. Lekarze trzymali nas w nadziei, że potrzeba czasu. Tłumaczyli, że ustąpią z wiekiem. Czas mijał, problemy zostały – wspomina Beata Drożdżewicz. – Dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań, okazało się, że lewa półkula mózgu jest zbyt słabo rozwinięta. Diagnoza: nie będzie mówił.

Mateusz objęty jest opieką Fundacji „Zrozumieć świat”, która wspiera go terapią logopedyczną. Raz w tygodniu uczęszcza na zajęcia stymulujące rozwój mowy i komunikacji. Korzysta też z prywatnych zajęć u logopedy.

– Niestety to wszystko za mało, widoczne efekty przyniosłyby częstsze konsultacje prywatne, na które nas nie stać – tłumaczy kobieta. – Ćwiczyć jednak trzeba dużo, dlatego staramy się też pracować w domu.

W terapii domowej wspomóc chłopca mógłby specjalistyczny program komputerowy do nauki mowy, tym bardziej, że chłopiec jest bystry i chętnie się uczy.

– Nie umie pisać ani czytać, ale w Internecie znajdzie wszystko, czego potrzebuje – gry, piosenki, filmy – chwali synka pani Beata.

Program, który Mateuszkowi ułatwiłby życie kosztuje jednak ponad 2 tysiące złotych, a to zbyt duże obciążenie dla rodziny, która każdego miesiąca ponosi i tak duże wydatki związane z terapią syna.

– Specjaliści podkreślają, że schorzenie jest na tyle trudne, że Mateusz mimo systematycznych ćwiczeń cały czas będzie miał problemy, dlatego ten program tak ułatwiłby mu komunikację z otoczeniem i w utrwalaniu mowy. Niestety sami nie jesteśmy w stanie go kupić, gdyż niedawno nabyliśmy profesjonalny komputer, współfinansowany przez PFRON.

Chcą zakorkować miasto
Z pomocą nastolatkowi wychodzi społeczność Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Dawid Pniewski i Daniel Pegza, wychowawcy w ośrodku, organizują na rzecz chłopca akcję „Zakorkujmy Skierniewice – Odkorkujmy Serca”. W jej ramach, począwszy od stycznia nowego roku będą zachęcać młodzież ze skierniewickich gimnazjów do zbiórki plastikowych nakrętek. Akcja trwać będzie do połowy maja. Podczas jej finału planowanego podczas miejskich obchodów „Dnia Dziecka”, z nakrętek na rynku w Skierniewicach ułożony zostanie wspólny obraz. Po finale nakrętki zostaną sprzedane, a pozyskane pieniądze przeznaczone na zakup specjalistycznego programu wspomagającego rozwój mowy dla Mateuszka.

Do akcji włączyły się już skierniewickie szkoły: Gimnazjum nr 1 (ul. Szarych Szeregów 1), Gimnazjum nr 3 (ul. Kilińskiego 9), Gimnazjum nr 4 (ul. Podkładowa 2), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (ul. Nowobielańska 100), Gimnazjum Milenium (ul. Wańkowicza 9), Gimnazjum Integracyjne (ul. Tetmajera 7) oraz Zakład Poprawczy w Studzieńcu.

Patronat medialny nad akcją objął „Głos Skierniewic i Okolicy”. Plastikowe nakrętki można przekazać rodzinie Mateuszka także za naszym pośrednictwem.

ŹRÓDŁO: http://eglos.pl/pierwszaki-pomagaja-mateuszowi/0,-2rf,1/