Muzyczne smaki na wakacje

KOCHANI, PRZEDSTAWIAMY WAM ZAPROSZENIE NA WAKACJE Z MUZYKĄ KLASYCZNĄ.  SZCZERZE ZACHĘCAMY:

Mała Akademia Chopinowska. LATO

Artystyczne weekendy w plenerze

Niedziele, Park w Żelazowej Woli, godz. 13.00

 

WSTĘP WOLNY*

W Parku w Żelazowej Woli zajęcia będą towarzyszyły wątkom wystawy czasowej Chopinowi. Trzy pomniki dla kompozytora 1894 – 1926 – 1961 skojarzonym z jego twórczością.
Dialog z klasycyzmem w końcu XIX wieku, sztuka secesji, współczesna abstrakcja to różne sposoby prezentowania artysty i mówienia o sztuce.

Tematy spotkań:

26 czerwca – Kompozycja w muzyce i rzeźbie

Przyjrzymy się procesowi twórczemu kompozytora, stworzymy własny utwór muzyczny i kompozycję medalierską oraz odkryjemy rytm w muzyce i otaczającym nas parku podczas warsztatu perkusyjnego.

Wykonawcy: Weronika Olbrot, Krzysztof Guzewicz, Aleksandra Mazurkiewicz .

3 lipca – Skąd się bierze sztuka? Na tropie inspiracji

W poszukiwaniu inspiracji do stworzenia rzeźby, zajrzymy między innymi do listów Chopina. Jaki obraz kompozytora z nich się wyłania? U boku artysty, staniemy się rzeźbiarzami, którzy podejmą dialog z wizerunkami Chopina. Abstrakcję odkryjemy w etiudzie zainspirowanej mimodramą Henryka Tomaszewskiego.

Wykonawcy: Anna Ługowska, Maja Kaznowska, Ewelina Grzechnik, Jakub Kitowski, Agata Cieślak.

10 lipca – Na ludowo na scenie i na plakacie

Dowiemy się czym w muzyce jest stylizacja tropiąc tańce ludowe w utworach F. Chopina. Warsztat improwizacji ruchowej przybliży temat źródeł twórczości artysty, zaś plastyczny pozwoli na stworzenie wielkoformatowego plakatu zainspirowanego kulturą ludową i Fryderykiem Chopinem, który będzie kolejnym sposobem upamiętnienia artysty.

Wykonawcy: Kapela Raducz, Weronika Chodakowska, Małgorzata Karkosz.

17 lipca – „…gdyby je muzycznymi tonami wyrazić można…” Emocje w muzyce

Wsłuchując się w utwory F. Chopina postaramy się odgadnąć emocje w nich zawarte, inspirując Domem Urodzenia F. Chopina oraz rzeźbami nas otaczającymi, staniemy się żywymi rzeźbami mającymi odzwierciedlić dany stan emocjonalny. Towarzyszył nam będzie improwizujący pianista. Stworzymy szkic węglem, pocztówkę z Żelazowej Woli i być może po raz pierwszy staniemy się artystami tworzącymi w plenerze i inspirującymi się otoczeniem i audiosferą.

Wykonawcy: Weronika Olbrot, Agata Cieślak.

24 lipca – Od pieśni weneckich gondolierów do Barkaroli Fis-dur op. 60 i …abstrakcji w rzeźbie

Wysłuchanie Barkaroli Fis-dur op. 60 F. Chopina zostanie poprzedzone warsztatem śpiewu. Co mają wspólnego ze sobą wybitne dzieło kompozytora z pieśniami weneckich gondolierów? Czy Chopin odwiedził Wenecję? Czym była barkarola? Zajęcia muzyczne zostaną zintegrowane z częścią plastyczną podczas której stworzymy formy przestrzenne, które choć abstrakcyjne, są także sposobem upamiętnienia artysty.

Wykonawcy: Paweł Czekała, Weronika Chodakowska, Agata Cieślak

* W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia zostaną przeniesione do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz do Pawilonu Preludium w Żelazowej Woli. Wówczas liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnictwo w zajęciach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie i filmowanie.


Wstęp wolny!