Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew ?

Gdybyśmy chodzili do szkoły, to zgodnie z zaplanowanym harmonogramem działań w naszej Ekopracowni pod chmurką, odbyłyby się dzisiaj zajęcia edukacyjne pt.: „Światowy dzień drzewa – drzewa, nasi przyjaciele”.
Ale przecież w domach też możemy, i to na wiele ciekawych sposobów, poszukać informacji i dowiedzieć się czegoś o drzewach. Czy zastanawialiście się kiedyś co się stanie, jeśli na Ziemi zabraknie drzew? Obejrzyjcie film i pomyślcie, jak wyglądałoby życie na naszej planecie bez drzew.

Proponujemy Wam teraz wykonanie krótkiego doświadczenia, dzięki któremu dowiecie się, w jaki sposób drzewo pije, a tym samym filtruje wody i glebę z zanieczyszczeń.

Potrzebne materiały:

przezroczysta szklanka lub niewielki słoik

farbka lub tusz do zabarwienia wody

chusteczka higieniczna

Przebieg doświadczenia:

Do szklanki lub słoika wlej wodę, a następnie zabarw ją tuszem lub farbą plakatową. Koniec chusteczki zamocz w wodzie i zaobserwuj jak woda „wędruje”, po włóknach chusteczki, ku górze!

Wnioski:

Woda wnika w bardzo wąskie przestrzenie i jest podciągana dzięki siłom kapilarnym w górę. Im węższa jest szczelina, tym woda silniej podciągana jest ku górze. W taki sposób woda przemieszcza się w pniach drzew.

A może poprosicie rodziców, i zasadzicie jakąś roślinę doniczkową w domu, lub na balkonie? Będzie to wasza domowa fabryka tlenu. Jeśli macie ogród, może posadzić w nim własne drzewo!