One nas nie słuchają, ale obserwują…

W czwartek 28.03.2019 r. rodzice z naszej szkoły wzięli udział w niezwykle ciekawym i inspirującym spotkaniu na temat budowania dobrych i zdrowych relacji w rodzinie. Spotkanie poprowadzili Anna i Piotr Grzejszczakowie, autorzy projektu „Dwie Strony – rozwój, relacje, mediacje”, którzy podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem rodzicielstwa i budowania relacji w małżeństwie.
To, co na pewno warto zapamiętać i wziąć sobie do serca, to prosty fakt, że „dzieci nas nie słuchają, one nas obserwują”. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba pracować nad relacją w małżeństwie – warto zadbać o wspólny czas, dobrą i skuteczną komunikację, miłość, zrozumienie, spójne cele i wartości. Jednym z najczęstszych błędów wychowawczych jest bowiem niefunkcjonalna komunikacja między rodzicami – nie mogąc się porozumieć, omijamy ważne tematy, mówimy „nie wprost” albo „na wyrost”, wysyłamy sprzeczne sygnały do otoczenia. Powoduje to dezorientację dziecka w systemie zasad i relacji społecznych a także nieumiejętne komunikowanie własnych potrzeb, co w efekcie utrudnia mu prawidłowe funkcjonowanie we wspólnocie.

Bardzo serdecznie dziękujemy prowadzącym za możliwość doświadczenia chwili refleksji nad własną postawą wychowawczą, nad relacjami panującymi w naszych domach, nad tym, co dla każdego z nas w życiu jest najważniejsze.
Dziękujemy także rodzicom obecnym na spotkaniu, za przybycie i skorzystanie z kolejnej propozycji wykładowej NSP „Źródła”. Cieszymy się z rodziców, którym zależy na pięknym i wszechstronnym rozwoju dzieci i młodzieży!