Zdrowe nawyki w sieci

10 maja uczniowie klasy 5a, 5b, 6 i 8 wzięli udział w warsztatach „Prawo jazdy smartfonem”, których celem było wypracowanie podstawowych zasad korzystania ze smartfonu i komputera. Warsztaty poprowadzili dla nas trenerzy z FUNDACJI EDUKACJI ZDROWOTNEJ I PSYCHOTERAPII: pani Bogna Białecka – prezes fundacji, oraz pani Aleksandra Maria Gil i pan Dawid Radomski – eksperci fundacji.
Dziś telefon komórkowy to prawdziwe centrum multimedialne i bardzo często podstawowe narzędzie komunikacji z rodziną i przyjaciółmi, dlatego ważne jest umiejętne i mądre (a nie tylko intuicyjne) korzystanie z tego narzędzia.Dzięki warsztatom młodzież uświadomiła sobie konieczność wyrobienia zdrowych nawyków korzystania z internetu i smartfonu. Samodzielnie, w kilkuosobowych grupach, analizując cztery prawdziwe historie ich rówieśników – Anki, Krzyśka, Klary i Adama (praca metodą case study) uczniowie wypracowali zasady bezpiecznego i zdrowego korzystania z mediów. Uczniowie poznali także uniwersalny mechanizm powstawania uzależnień, oraz kilka inspirujących przykładów jak mądrze, kreatywnie, a przede wszystkim bezpiecznie poruszać się w świecie popularnych wśród młodzieży social mediów. Młodzież wychodziła z zajęć bardzo zadowolona, nawiązała dobry kontakt z prowadzącymi, uczniowie mieli poczucie bycia zrozumianymi, wysłuchanymi i zainspirowanym do wykorzystania w praktyce tego, czego nauczyli się podczas zajęć.

Uczniowie poznali też portal edukacyjny dla młodzieży pytam.edu.pl prowadzony przez fundację, gdzie młodzi ludzie mogą zadawać pytania i szukać odpowiedzi z wielu ważnych dla nich dziedzin, takich jak miłość, nauka, zdrowie, styl życia.

Po południu na sali gimnastycznej trenerzy z Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii spotkali się z rodzicami uczniów biorącymi udział w warsztatach.

Dorośli dostali sporą dawkę wiedzy na temat funkcjonowania mózgu i mechanizmów powstawania uzależnień. Rodzice posłuchali nad czym pracowały ich dzieci, co wypracowały podczas zajęć i do jakich wniosków doszły analizując cztery historie nastolatków. Miło było usłyszeć od prowadzących, że mamy bardzo zdolne i mądre dzieci! Trenerzy byli zbudowani tym, że uczniowie mają dużą świadomość problemów, znają swoje mocne strony i wiedzą, że ważne jest posiadanie w życiu wartości oraz pasji, które warto rozwijać! Byli zauroczeni faktem, że każdy uczeń ma w szkole swojego tutora.

Serdecznie dziękujemy prowadzącym za to ważne i bardzo potrzebne spotkanie i poprowadzenie warsztatów dla naszych uczniów. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za ich troskę i zaangażowanie w wychowanie dzieci. Szczególnie zaś dziękujemy sponsorom, dzięki którym te zajęcia mogły się w naszej szkole odbyć, i którzy pokryli koszty warsztatów.

Wnioski, jakie nasuwają się po podsumowaniu tego wydarzenia są takie, że warto angażować w szkole czas i zasoby nie tylko na zdobywanie wiedzy ale także, a może przede wszystkim, na kształtowanie postaw, budowanie relacji i zdobywanie umiejętności potrzebnych, w ciągle zmieniającym się i przepełnionym nowymi technologiami, współczesnym świecie. Chcemy przecież aby nasze dzieci były mądre, wolne, odpowiedzialne i szczęśliwe, by umiały podejmować dobre dla nich decyzje, budować trwałe relacje a przede wszystkim by miały wiarę w siebie i szanowały godność każdego człowieka. Warsztaty „Prawo jazdy smartfonem” były z pewnością dobrym krokiem na tej drodze.